ניהול עסק משפחתי משגשג – 8 רעיונות / אלי כהן

 

ניהול עסק משפחתי משגשג תלוי בגורמים רבים שלא כולם בשליטתנו, אך מניסיוני רב השנים בניהול וליווי עסקים משפחתיים רכשתי לא מעט תובנות שהתבהרו לי כבעלות ערך רב ועשויות לסייע למנהלים של עסקים בבעלות משפחתית.

הנה 8 רעיונות כחומר למחשבה ובדיקה עצמית:

א.      נהלו את העסק המשפחתי אך ורק לפי שיקולים של טובת העסק ואז גם המשפחה תוכל לצאת נשכרת מהצלחתו. אם תהפכו את הסדר, תשלמו מחיר כבד – בעסק ובמשפחה.

ב.      הפרידו בין רווחיותו של העסק המשפחתי לרווחת המשפחה והקפידו שרווחתם של העובדים בעסק המשפחתי מקרב המשפחה לא תחרוג במידה ניכרת מזו של אלה שאינם עובדים בו. שלמו משכורות סבירות בתחומי השכר המקובל בענף שלכם.

ג.       אל תכפו על מי ממשפחתכם שאינו רוצה לעבוד בעסק המשפחתי לעבוד בו ואל תהססו לפטר את מי שאינו מתאים לתפקידו. סיוע לקרובי המשפחה למציאת תעסוקה חליפית ומקור פרנסה אחר עשוי להיות פתרון חכם וזול יותר למשפחה ולעסק שלכם כאחת.

ד.      הפרידו בין שאלות הירושה של ההון והעושר המשפחתי לשאלות הבעלות והניהול של העסק המשפחתי בדור הבא. התשובות לשאלות אלה אינן בהכרח זהות.

ה.      עסק משפחתי משגשג יכול להתקיים דורות רבים בידי המשפחה רק אם השקיעו בכך מחשבה ותכנון והקצו לכך משאבים מתאימים לאורך זמן. אם ברצונכם להצליח בכך, פתחו חזון להעברה בין דורית של העסק המשפחתי, הכשירו את הילדים שלכם לניהול עסקי, תאמו ציפיות ביניכם וטפחו תרבות ארגונית ותקשורת שמתאימות לניהול עסק משפחתי.

ו.        כאשר העסק המשפחתי משגשג והילדים שלכם, חלקם או כולם, קשרו את עתידם המקצועי והכלכלי בו, כדאי שתשתפו אותם בשאלות עתידו ותנסו להגיע להסכמה רחבה, רצוי בליווי מקצועי מתאים, לגבי ייעודו ודרכי העברת הניהול והשליטה בו לידי הדור הבא או לגבי מכירתו לאחרים.

ז.       הכינו תכניות מגירה למכירתו של העסק המשפחתי וגם חלופות לתעסוקת העובדים בו למצב בו רוב חברי המשפחה יעדיפו, או ייאלצו, שלא להחזיק בו בדור הבא.

ח.      עסק משפחתי, מצליח ומשגשג ככל שיהיה, הוא עסק מורכב וייחודי ומה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר. אל תהססו לרכוש בהתמדה ידע מיועצים ומומחים מתחומים שונים וללמוד מניסיונם של בעלי עסקים משפחתיים, בארץ ובחו"ל.

מה מכל אלה אתם מבצעים ? מה לא ? מדוע ?

אלי כהן הוא יועץ לניהול, מאמן עסקי ומגשר, מנהל "הדרכה יוצרת פיתוח ארגוני בע"מ" המסייעת למנהלים ועסקים בהובלת תהליכי שינוי ומתמחה מאז 1994 בעסקים משפחתיים ובעסקים עתירי שירות.

כל הזכויות שמורות ©

המידע במאמרים הוא כללי בלבד ואינו מהווה בשום אופן יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ מקצועי.
נבקש לא לעשות כל שימוש במאמרים ללא קבלת רשותנו מראש ובכתב.

ניהול עסק משפחתי משגשג – 8 רעיונות / אלי כהן
5 (100%) 5 votes
השארת תגובה