עסק משפחתי I חברה משפחתית - תפישת עולם

"בעסקים משפחתיים בריאים ומשגשגים, הראויים להיקרא כך, קיים קשר בל יינתק בין הגשמתו ואושרו של הפרט לרווח הכלכלי ולמוניטין העסקי"  ( אלי כהן )

א. עסק משפחתי יכול להיות מקור לשפע כלכלי, להתפתחות אישית ולהעצמה של בני ובנות המשפחה, אך יש סכנה שיהפוך עם הזמן לבומרנג שיפגע בעסק ובמשפחה כאחת.

ב. עסקים משפחתיים זקוקים לגישה מיוחדת שתאפשר להם להתקיים ולשגשג תוך שילוב ערכי המשפחה עם ערכי העסק המודרני; זו משימה מורכבת מאין כמותה והיא ייחודית לעסקים משפחתיים.

ג. לעסקים משפחתיים אפיונים משלהם היוצרים אתגרים מיוחדים בשלבים שונים בחיי העסק המשפחתי: אתגרי ההצטרפות, הניהול המשותף, ההעברה הבין דורית וההמשכיות.

ד. מורכבותם של עסקים משפחתיים מחייבת תכנון מוקפד, למידה רצופה ומשמעת עצמית גבוהה לאורך כל חיי העסק המשפחתי – בימי קושי, בימי משבר ובימים כתיקונם.

ה. לבעלים ומנהלים של עסקים משפחתיים כדאי להיעזר בעושר הניסיון של יועצים ומומחים לעסקים משפחתיים מתחומים שונים כדי לשפר את יכולתם להוביל את העסק המשפחתי בתבונה ובבטחה.

ו. עסקים משפחתיים חפצי חיים, המונהגים היטב, מאמצים תרבות ארגונית סובלנית ושתפנית עם תקשורת פתוחה, מכילה ומכבדת לצד מערכת של כללים מוסכמים וגבולות ברורים.

ז. עסקים משפחתיים המבקשים לעבור בהצלחה מדור לדור הם אלה שזה החזון שלהם וזו תכלית כל פעולותיהם החל מדור המייסדים. "סוף מעשה במחשבה תחילה". 

ח. העברת בעלות בעסק משפחתי מדור לדור היא צומת דרכים מכריע לעסק ולמשפחה; היא מחייבת הכנה, תכנון משפחתי ואישי והיערכות ניהולית, ארגונית ועסקית, לאורך זמן.

ט. עסקים משפחתיים הנוהגים בתבונה יכולים להתברך במשפחה מלוכדת המתפרנסת היטב ומאפשרת התפתחות אישית ומקצועית לבני ובנות המשפחה – בעסק המשפחתי ומחוצה לו.

י. גדול הכאב של משפחה שעסקיה כשלו ובניה ובנותיה נפרדו עקב מריבה או סכסוך בעסק המשפחתי; אין גמול גדול יותר מן השלום במשפחה מלוכדת העושה חיל בעסקיה.  

כל הזכויות שמורות  ©

* * *

אנו מתמחים בליווי עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות מאז שנת 1994 ומציעים למנהלים ובעלים של עסקים בבעלות משפחתית תכניות המותאמות לעסק המשפחתי ולחברה המשפחתית שלהם. 

אנו מכירים היטב את השלבים השונים במעגל החיים של העסק המשפחתי על הדילמות הנפוצות בהם. את הידע והניסיון שצברנו אנו חולקים עם מנהלים ובעלים של עסקים משפחתיים בהרצאות אליהן אנו מוזמנים מעת לעת.

אנו שמחים לסייע בכל הסוגיות והאתגרים האופייניים לעסקים משפחתיים וחברות משפחתיות תוך שיתוף פעולה, במידת הצורך, עם אנשי מקצוע מתחומים משיקים.

עקרונות של העצמה אישית ועסקית שלובים זה בזה בכל תהליכי העבודה שלנו והם מיועדים לסייע בפיתוח העסק, בעלי מניותיו, מנהליו ועובדיו בגישה תומכת ובאווירה נעימה. 

לדף עסקים משפחתיים I חברות משפחתיות