עסק משפחתי I חברה משפחתית - סקירה - Family Owned Business

"בעסקים משפחתיים בריאים ומשגשגים, הראויים להיקרא כך, קיים קשר בל יינתק בין הגשמתו ואושרו של הפרט לרווח הכלכלי ולמוניטין העסקי" ( אלי כהן )

 

הקמת עסק משפחתי I חברה משפחתית

הקמת עסק משפחתי מלווה רק לעיתים רחוקות בתכנון מוקדם אך עם התרחבות העסק והצטרפות בני ובנות המשפחה לעבודה נוצרים בו אתגרים ייחודיים המחייבים תכנון ותיאום עסקי – משפחתי. בכל שלב אפשר ורצוי לתכנן את ההתנהלות המשותפת ולקבל הדרכה לניהול העסק המשפחתי מניסיון נצבר של יועצים ומדריכים לעסקים משפחתיים. 

שילוב עסקים עם משפחה יכול להיות שילוב מנצח אם מבינים מראש את היתרונות והחסרונות בעסק בבעלות משפחתית ונערכים אליהם היטב. אחת ההצעות העיקריות שלנו לקראת הצטרפות בני ובנות המשפחה אליו היא לגבש את חזון העסק המשפחתי בשיתוף פעולה נרחב מתוך הבנת המאחד והמפריד שבין צרכי העסק לצרכי כל אחד מבני ובנות המשפחה המתעתדים להשתלב בעבודה בעסק המשפחתי.  

חילופי דורות בעסק משפחתי דומים להקמה של עסק משפחתי אף כשהעסק לא משנה את תחומי פעילותו ואופן ניהולו. ומדוע ? כי העברה של שרביט הניהול והשליטה לידי הבנים והבנות של הדור הבא משמעה חשיבה חדשה, יכולות שונות ומעל הכל שותפות מסוג אחר עם מערכת יחסים ודינמיקה שונה לחלוטין, אפילו כשדור המייסדים עדיין בחיים.

לדעתנו, אין תחליף לתהליכי למידה משותפת ותכנון מקדים, ניהולית, ארגונית ועסקית, בעוד מועד ולאורך זמן, שיכינו את מנהלי הדור הבא לשינוי העצום של ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ובחברה המשפחתית

אנו מאמינים שאין שום צוואה בעולם שיכולה כשלעצמה להכין את היורשים של החברה המשפחתית והעסק המשפחתי לחילופי דורות בעסקי המשפחה אפילו אם היורשים עבדו בעסק המשפחתי כל חייהם הבוגרים. צוואה יכולה להיות התוצאה של הסכמה בסיום תהליכי למידה ותכנון משותפים ולא תחילתה של מחלוקת בעסק המשפחתי ובמשפחה אחרי 120. 

 
 
ייעוץ לעסק משפחתי I חברה משפחתית

ייעוץ לעסק משפחתי כמו ניהול עסק משפחתי הוא כמעט תמיד אתגר גדול; בין שזה ניהול קונפליקטים ובין שזה תכנון העתיד והעברת מושכות הניהול לידי הדור הבא, הגבול בין הצלחה לכשלון עלול להיות דק מאוד.

ייעוץ לעסקים משפחתיים – ייעוץ  ארגוני, ייעוץ ניהולי ועסקי. הייעוץ מוצע למנהלים ולבעלים של עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות כאשר הם עומדים בפני אתגרי ההצטרפות של הדור הבא לעסק המשפחתי, אתגרי הניהול המשותף, אתגרי התכנון הבין דורי ואתגרי ההמשכיות בעסק המשפחתי. הפתרון לבעיות בעסק המשפחתי מתבסס בעיקרו על ניסיון וידע נצבר בעסקים משפחתיים. 

קיימים יועצים מתחומים רבים המציעים שירותים בתחום העסק והמשפחה. כדאי לבחור גורם הבקיא ומנוסה בניהול תהליכים מורכבים בעסקים בבעלות משפחתית ובחברות משפחתיות, אשר מומחיותו וניסיונו רלבנטיים למצבו ולאופיו של העסק המשפחתי.

 

גישור בעסק משפחתי I חברה משפחתית

ניהול עסק משפחתי יוצר קונפליקטים ואתגרים מורכבים ומעלה דילמות ייחודיות; עם הזמן צפויים להיווצר בו מצבים העלולים לפגוע ביחסי הניהול ולעכב את פיתוחו ושגשוגו של העסק המשפחתי. 
 
מטבע הדברים, כשיש דעות וגישות שונות בעסק משפחתי דרוש תהליך רגיש ושיתופי שיאפשר את קידומו של העסק המשפחתי ללא פגיעה במרקם היחסים הבין אישי ובתנופת העשייה העסקית. הגישור העסקי – משפחתי הוא התהליך המוצע לליווי עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות במצבים אלה.  
 
עסקים בבעלות משפחתית נקלעים לקשיים גם במעבר הדורות בשל משבר מנהיגות, בשל מחסור בהסדרי ניהול והעדר תכנון ניהולי ארגוני ועסקי שהיה אפשר לעשות, בקלות יחסית, עוד בדור המייסדים. במצבים כאלה אין מנוס מגישור עסקי משפחתי בהשתתפות כל בעלי ומנהלי העסק המשפחתי.
 
 

אימון בעסק משפחתי I חברה משפחתית

עבודה בעסק משפחתי היא לרוב אתגר אישי וארגוני לא פשוט עם מורכבות מיוחדת. לא תמיד זה אתגר המתאים לכל בני ובנות המשפחה ובכל זאת רבים נקלעים אליו, לפעמים בלית ברירה, ללא מודעות מספקת וללא כלים מתאימים.

אחת הדילמות הנפוצות היא שאלת גובה השכר והמשכורות של המנהלים והעובדים מקרב המשפחה אך קיימות גם בעיות הקשורות בהסכמה על מדיניות הניהול של העסק המשפחתי, מידת התאמת העובדים והמנהלים לתפקידם, יכולתם לעבוד כצוות ועוד שאלות כגון אלה.

על מנת ליצור סינרגיה בין ציפיות ורצונות העובדים והמנהלים בעסק המשפחתי לבין צרכי העסק המשפחתי יש לדעת לפעול בסביבה היוצרת שילובים בין הערכים המשפחתיים לעקרונות הניהול של עסק מודרני וחברה משפחתית. אימון עסקי למנהלים הוא כלי רב עוצמה העשוי לסייע רבות לניהול העסק המשפחתי ולהעניק כלים חדשים למנהלים ולעובדים העוסקים בכך.  

  

עסק משפחתי. אחת היצירות היפות והמורכבות ביותר המוכרות לנו בעולם העסקים. אנו עובדים ומנהלים בעסקים משפחתיים למעלה מ 30 שנה, מתוכן מעל 18 שנה בליווי מנהלים ובעלים של עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות. נשמח לחלוק מניסיוננו ולסייע לאלה המבקשים סיוע מקצועי בשלב זה או אחר בחיי העסק המשפחתי שלהם.