העברה של עסק משפחתי מדור לדור - תכנית למידה

"בעסקים משפחתיים משגשגים העוברים מדור לדור בהצלחה יש מנהיגות שזה חזונה ותכלית כל פעולותיה" ( אלי כהן )

הקדמה

חילופי דורות בעסק משפחתי ובחברה משפחתית מתרחשים, לכאורה בהצלחה, באופן טבעי ובטוח עם העברת הבעלות והשליטה בנכסי המשפחה והעסק בירושה לידי היורשים. רק לכאורה.
המציאות מלמדת שפעמים רבות, רבות מידי, המעבר הבין דורי "הטבעי" הזה יוצר מציאות חדשה, שונה לחלוטין, בחיי המשפחה והעסק שאף אחד לא נערך אליה. זו עלולה לסכן את קיומו של העסק המשפחתי עד כדי קריסה או מכירה של העסק המשפחתי לאחרים שאינם מקרב משפחת המייסדים. 

יש בעלי עסקים משפחתיים המנסים להתכונן למציאות זו בעזרת צוואה סודית מפורטת ומנוסחת היטב, אך מניסיוננו ומהיכרות עם מציאות חיינו בארץ הזו למדנו, שאין שום צוואה בעולם שיכולה, כשלעצמה, להכין את היורשים של החברה המשפחתית והעסק המשפחתי לחילופי דורות מוצלחים בעסקי המשפחה, אפילו אם היורשים עבדו בעסק המשפחתי כל חייהם הבוגרים. 

לדעתנו, אין תחליף לתהליכי למידה משותפת ותכנון מקדים, ניהולית, ארגונית ועסקית, בעוד מועד ולאורך זמן, שיכינו את מנהלי הדור הבא לשינוי העצום של ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ובחברה המשפחתית שלהם. 

 

עסקים משפחתיים I חברות משפחתיות – אתגר ההעברה הבין דורית 

סוגיות ההעברה הבין דורית של עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות הן רבות ומורכבות. הן נוגעות כמעט בכל היבט של העסק והמשפחה: אופי הבעלות והבעלים, מינוי הדירקטורים ויכולת השליטה, זהות המנכ"ל/ים, מנכ"לים משותפים, אופי העסק וגודלו, המבנה הארגוני של העסק, מצבו הכלכלי ועושרו, תחומי פעילותו ומומחיותו, ניהול משותף, מדיניות הניהול וסגנון הניהול, מדיניות חלוקת הרווחים והדיבידנד, התרבות הארגונית, התקשורת הניהולית והאישית, איכות השותפות בין אחים ואחיות, תהליכי קבלת החלטות, תעסוקת בני ובנות משפחה, מעורבות בני זוג, גובה המשכורות ומדיניות השכר, מערכת היחסים הבין אישית במשפחה, מצבת הרכוש המשפחתי, המסורת המשפחתית וערכי המשפחה.

לכל הסוגיות הללו ולרבות אחרות אפשר לגשת מנקודות מבט שונות ולכן גם התשובות לשאלות שיתעוררו תהיינה מגוונות. המטרה היא להגיע להסכמה רחבה על יסוד למידה מעמיקה ותכנון מקדים. סופם ביישום מלא ומוקפד בשטח – בכל עסק משפחתי לפי אופיו וצרכיו.

 

עסקים משפחתיים I חברות משפחתיות – חזון ההעברה הבין דורית 

חזון ההעברה של עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות מדור לדור אינו חלום; הוא אינו יכול להישאר משאלת נפש כמוסה ותקווה בלבד אלא חייב להיות מגובש ומנוסח היטב. ממנו תיגזר תכנית פעולה מוסכמת שכולם – במשפחה ובעסק – מחויבים להצלחתה בכל מאודם; לדעתנו זו חובתם של בעלי העסק המשפחתי והחברה המשפחתית למענם ולמען הדור הבא בעסק המשפחתי.

 

עסקים משפחתיים I חברות משפחתיות – תכנית למידה

תכנית למידה טובה בעסק משפחתי חושפת את בעלי העסק ואת בני ובנות דור ההמשך במשפחה לכל ההיבטים הרלבנטיים בהעברה של העסק המשפחתי מדור לדור, תיאורטית ומעשית. תכנית למידה כזו נתפרת "לפי מידה" על יסוד היכרות עם העסק המשפחתי ועם הנפשות הפועלות בו. 

 

עסקים משפחתיים I חברות משפחתיות – יתרונות התכנית

יש יתרונות רבים ללמידה המותאמת לעסק המשפחתי שלכם. הנה כמה מהם:

♦ מיפוי האתגרים והבנת המכשולים במעבר הדורות בעסק המשפחתי.

♦ הקניית כלי חשיבה ותכנון לדיון ולפתרון אתגרי ניהול בעסק המשפחתי.

♦ הכנה ארגונית של מבנה עסקי המשפחה לצרכים של בני ובנות המשפחה. 

♦ הכנה נפשית ורגשית להתמודדות עם אתגרי המעבר הבין דורי בעסק המשפחתי.

♦ מיפוי הסכמות מהותיות בעסק המשפחתי כשמחלוקות עקרוניות מתבררות עוד בחיי ההורים.

♦ יצירת תרבות ארגונית מפותחת ועדכנית בעסק המשפחתי המבוססת על תקשורת פתוחה ורגועה.  

 

אנו מתמחים בליווי עסקים משפחתיים וחברות משפחתיות מאז שנת 1994 ומציעים למנהלים ובעלים של עסקים בבעלות משפחתית תכניות המותאמות לעסק המשפחתי ולחברה המשפחתית שלהם.  

למאמרים בנושא עסקים משפחתיים    לשאלות נפוצות על ליווי עסקים משפחתיים 

לתכנית הגישור בעסקים משפחתיים   לאתר המרכז לעסקים משפחתיים