hadracha.co.il

 שינוי – יזום או כפוי ? / אלי כהן

 

האמרה המפורסמת אומרת ש"לא צריך לתקן דבר אם אינו מקולקל" אבל המציאות מלמדת שבפועל אנו יוזמים שינויים גם כשהמצב נראה כלא מחייב כל שינוי. בספרו הפופולארי "מי הזיז את הגבינה שלי" מראה ספנסר כי הצורך לבחון את פני המציאות באופן מתמיד הוא צורך קיומי, ומי שאינו עושה זאת ויוזם שינוי עלול למצוא עצמו מופתע וחסר אונים לנוכח שינוי כפוי.
 
בספרו "ניהול שינוי ארגוני" מבהיר עמיר לוי מהו שינוי כשלטענתו מערכות מורכבות הן דינאמיות והן משתנות ממילא כל הזמן, כלומר מקור השינוי הוא פנימי. כאשר המערכות אינן משתנות הן מגיעות לגבול יכולת הגמישות שלהן וקורסות או מתחדשות. עוד הוא מבהיר את ההבדל שבין שינוי יזום לכפוי ואת ההבדל בין שני אלה לשינויים מתוכננים או לא מתוכננים.( כלומר ייתכן שינוי כפוי הנובע ממקור חיצוני אך מתוכנן לעומת שינוי יזום הנובע ממקור פנימי אך לא מתוכנן ).
 
שינוי יזום מתואר לפעמים כ"תחזוקה מונעת" לעומת שינוי כפוי המתואר כ"תחזוקת שבר". לדוגמה: שימון המכונות הוא תחזוקה מונעת ואילו החלפת מנורה שרופה היא תחזוקת שבר. יחד עם זאת שני השינויים האלה הם שינויים מן המעלה הראשונה. היינו שינויים שאינם משנים את פני המציאות באופן מהותי והם מה שנהוג לכנות "עוד מאותו דבר".
 
בספרם "שינוי - עקרונות של יצירת בעיות ופתירתן" מתארים ואצלויק ויקלנד ופיש מהו שינוי מן המעלה השנייה ותוקפים את מה שהם מכנים "פשטנויות חמורות" או בשפת היום יום את הנטייה הרווחת של בני האדם לטמון את הראש בחול ולנקוט מדיניות של בת יענה. כך גם גורס הפסיכולוג אל סילברט בספרו "אישיות והישרדות". לדבריו יש לאנשים נטייה "לפעול על פי תווית" ואז קשה להם לנהוג אחרת כאשר משהו חורג מהכללים שתווית זו יצרה. במילים אחרות: מומלץ לבחון בהתמדה את הצורך ביוזמה ובהכנסת שינויים כי המציאות ממילא דינאמית ומחייבת שינוי מתמיד.
 
כדי להוביל אנשים לשינוי יש למנהלים לעיתים קרובות מידי צורך ליצור משבר או תחושת משבר כדי לרתום את הצוות ליצירתו של שינוי. זה אחד השלבים הראשונים עליהם מדבר ג'ון קוטר בספרו "להוביל לשינוי". יחד עם זאת יש לא מעט מצבים בהם השינוי מתחיל להתרחש רק לאחר שמשבר התחולל. מומלץ לקרוא בהקשר זה את ספרו המצוין של אורי מרי "התמודדות עם משברים".
 
יש מצבים בחיינו ששינוי נוצר בשל הצורך בחדשנות וביצירה של דבר חדש רק מתוך הצורך האנושי לעסוק בלמידה ולשפר בהתמדה את הכישורים הקיימים או להתחרות בשוק. בשל כך גם זורמים ללא הרף מוצרים חדשים לשוק שלעיתים אנו עומדים משתאים ושואלים את עצמנו איך הסתדרנו בלעדיהם עד כה. בספרו "יצירתיות רצינית" מביא אדוארד דה בונו כמה דוגמאות למקומות בהם לא קיים צורך דוחק ברעיון חדש אבל רעיון כזה עשוי ליצור הזדמנויות, שניתן להפיק מהן יתרון או תועלת. בגישה דומה נוקטים גרוסמן רוג'רס ומור בספרם "חדשנות בפעולה" ומביאים דוגמה לצורך לפתח משהו חדש לחלוטין כדי להרחיב כישורים קיימים. לשיטתם חדשנות היא תהליך אינסופי שאינו מאפשר לנוח על זרי הדפנה ומי שמסתפק בציפה נסחף עם הזרם ולעיתים מתרסק אל הסלעים.
 
אחת הדוגמאות הנפלאות לשינוי היא שינוי האדם עצמו באמצעות שינוי הקוגניציה שלו כמתואר בספרו המצוין של פרופ' ראובן פויירשטיין "האדם כישות משתנה". הספר מומלץ ביותר.
 
לסיכום: שינוי מונע הן על ידי המציאות הפנימית והן על ידי המציאות החיצונית ויכול להיות יזום או כפוי, מתוכנן או לא מתוכנן. לרוב הוא מתרחש במציאות לא משברית אך זניחתו באופן קבוע עלולה לחולל משבר ולהפוך אותו לבלתי נמנע.
 
אלי כהן הוא יועץ לניהול, מאמן עסקי ומגשר, עומד בראש חברת הדרכה יוצרת – פיתוח ארגוני בע"מ, המתמחה בייעוץ ניהולי וארגוני, בהדרכת מיומנויות ניהוליות ועסקיות, סדנאות מנהלים, אימון עסקי, וגישור עסקי משפחתי.  
 
כל הזכויות שמורות  ©
 
 

 

המידע במאמרים הוא כללי בלבד ואינו מהווה בשום אופן יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ מקצועי.
נבקש לא לעשות כל שימוש במאמרים ללא קבלת רשותנו מראש ובכתב.

02 - 586 - 1001

לפרטים צרו קשר

שם:
דוא"ל:
טלפון:
אומרים עלינו